„Cisza” – interwencja kolektywu Democracia w trakcie II tury wyborów
Nowy projekt Biennale Warszawa we współpracy z a/political
W obliczu nadchodzących wyborów i trwającej kampanii prezydenckiej kolektyw Democracia ingeruje w przestrzeń Warszawy i konfrontuje przechodniów z wizerunkiem policjanta nawołującego do zachowania ciszy. W kontraście z głośnymi sloganami wyborczymi służącymi umocnieniu wiary w bieżący system polityczny, praca Democracii przypomina o nasilającym się autorytaryzmie, ograniczaniu praw obywatelskich i łamaniu praw człowieka.
Uciszający gest, spopularyzowany został w latach 50. XX wieku w Polsce przez plakat Wojciecha Fangora (Strzeż tajemnicy państwowej) oraz na świecie przez zdjęcie przedstawiające pielęgniarkę, skierowane do odwiedzających argentyńskie szpitale (Francisco Pérez, Silencio hospitalario). Stał się symbolem instytucjonalnej kontroli. W interpretacji Democracii gest ten wyraża współczesne mechanizmy władzy, inwazyjne, bezpośrednie i widoczne.
Interwencja Democracii, Cisza, pojawia się na trzech ekranach LED w przejściu podziemnym stacji metra Świętokrzyska, a także w innych punktach miasta w czasie przed i po drugiej turze wyborów prezydenckich. Praca Democracii jest także dostępna w postaci plików do pobrania na zasadzie otwartego źródła na stronie internetowej Biennale Warszawa.
Media społecznościowe: @colectivodemocracia @apoliticalorg @biennalewarszawa #cisza #silencio
Praca Cisza (Silencio) została zaprezentowana w 2020 roku na ulicach Houston, Santiago de Chile oraz ostatnio w Londynie w akcie protestu wobec rosnącego w siłę autorytaryzmu.
Democracia jest kolektywem artystycznym podejmującym kwestie przemocy i nierówności społecznych usankcjonowanych przez władze państwowe oraz kapitalizm. Sama stała się przedmiotem postępowania sadowego za serię zdjęć „WE PROTECT YOU FROM YOURSELVES”, 2013. Swoimi interwencjami zwraca uwaga na łamanie praw obywatelskich i praw człowieka ukryte pod pozorem działań demokratycznych rządów i wspierających je służb porządkowych.
a/political bada radykalną wiedzę z perspektywy terroru kulturowego, pozwalając wybrzmieć głosom, które podważają dominujące narracje naszych czasów. a/political jako kolektyw podejmuje współpracę z artystami i artystkami oraz działaczami i działaczkami przy projektach, które wcześniej uznano za niemożliwe do zrealizowania ze względu na ich temat, skalę i złożoność. www.a-political.org
W celu umówienia wywiadu z Kolektywem Democracia, prosimy kontaktować się z Sylwią Serafinowicz, kuratorką z a/political:
Kontakt dla mediów ze strony Biennale Warszawa: