„HIVstorie: Żywe polityki”
Otwarcie wystawy w Biennale Warszawa 31.01.2020
Informacja prasowa
Co mają polityki do HIV? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć otwierana 31 stycznia w Biennale Warszawa wystawa HIVstorie: Żywe polityki. W trakcie jej wernisażu będzie można nieodpłatnie i anonimowo wykonać test na HIV.
Autorzy wystawy stawiają pytanie, w jaki sposób polityki łączą się z biografiami, aktywizmem i zaangażowaniem w przeciwdziałanie HIV/AIDS? Wystawa przedstawia je z perspektyw wielu społeczności, krajów i regionów, w tym Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, i jest efektem trzyletniej pracy zespołu EUROPACH, grupy badaczy związanych z czterema europejskimi uniwersytetami.
Badaczki i badacze z Krakowa, Warszawy, Londynu, Berlina i Bazylei, w partnerstwie z wieloma organizacjami społecznymi, gromadzili artefakty, materiały archiwalne i informacje o dziełach sztuki, a także prowadzili wywiady biograficzne z osobami żyjącymi z HIV, aktywistkami, polityczkami, urzędnikami i środowiskiem medycznym. Wystawa HIVstorie: Żywe polityki, zamiast jednej dominującej opowieści, ukazuje wielość sposobów życia, aktywistycznych działań i polityk w zakresie HIV/AIDS.
Projekt ma szczególne znaczenie w polskim kontekście. Jak przedstawia to zespół kuratorski, „prawa różnych społeczności (w tym osób LGBT+, kobiet, użytkowników i użytkowniczek substancji psychoaktywnych, migrantów i migrantek, pracownic i pracowników seksualnych) nie są respektowane i chronione prawem. Wraz ze wzrostem autorytarnej i neoliberalnej polityki rządowej, sytuacja tych społeczności staje się jeszcze bardziej niepewna. Z drugiej strony, w ostatnich latach możemy obserwować wiele różnorodnych form samoorganizowania się obywatelek i obywateli w Polsce. Liczne strajki, protesty, listy i sieci wsparcia demonstrują żywy charakter polityki – tworzonej, kwestionowanej, negocjowanej i egzekwowanej oddolnie”.
Wystawie towarzyszy rozbudowany program publiczny, złożony z oprowadzań, projekcji filmowych, wykładów, dyskusji i debaty przy okrągłym stole. Tematy spotkań to m.in. kwestie samoorganizacji i aktywizmu, zagadnienie kryminalizacji HIV, problemy ludzi żyjących z HIV, relacje między przemysłem farmaceutycznym i aktywizmem czy doświadczenia osób pracujących seksualnie. Wstęp, zarówno na wszystkie wydarzenia jak i na wystawę, jest bezpłatny. Szczegółowy program na stronie Biennale.
Podczas wernisażu 31 stycznia 2020 będzie można wykonać nieodpłatnie i anonimowo (bez podawania danych osobowych) test na HIV. Akcja przeprowadzona jest przez Fundację Edukacji Społecznej. W czasie testu poprowadzona będzie rozmowa z doradcą, która ma na celu oszacować ryzyko zakażenia HIV.
Wystawa HIVstorie: Żywe polityki pokazywana była po raz pierwszy w Schwules Museum w Berlinie jesienią 2019 roku (od 12 września do 11 listopada 2019). Ekspozycję w Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50 (MA3450) będzie można zobaczyć do 1 marca 2020 roku.
HIVstorie: Żywe polityki
wystawa
31.01—1.03.2020
Wstęp bezpłatny
Wystawa czynna: wtorek – niedziela: 12:00–20:00, poniedziałek: nieczynne
Otwarcie wystawy: 31.01.2020, 20:00
Zespół kuratorski: Zülfukar Çetin, Agata Dziuban, Friederike Faust, Emily Jay Nicholls, Noora Oertel, Todd Sekuler, Justyna Struzik, Alper Turan
Organizatorzy wystawy: Biennale Warszawa Instytucja m. st. Warszawa, EUROPACH, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Projekt wystawy: Valerie Assmann
Produkacja: Ela Petruk
Współpraca: Beate Binder, Peter-Paul Bänziger, Martin Lengwiler, Marsha Rosengarten
Dofinansowanie: HERA Knowledge Exchange and Impact Award
Organizacje partnerskie:
ACT UP Oral History Project
AIDS Action EUROPE
Deutsche AIDS-Hilfe, Niemcy
European African Treatment Advocates Network (EATAN)
Europe and Central Asia Union of People Living with HIV (ECUO)
European AIDS Treatment Group (EATG)
European Network of People Who Use Drugs (EuroNPUD)
Hydra, Niemcy
İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), Turcja
International Committee on the Rights of Sex Workers in Europe (ICRSE)
Justri, Wielka Brytania
Kaos GL, Turcja
National AIDS Trust, Wielka Brytania
Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği (Pink Life LGBTT Solidarity Association), Turcja
Positiv Living Assoziation, Turcja
Pozitif-iz, Turcja
SIEĆ PLUS, Polska
Społeczny Komitet ds. AIDS, Polska
Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Polska
Wystawa HIVstorie: Żywe polityki powstała na podstawie badań finansowanych przez sieć Humanities in the European Research Area w ramach programu 3rd Joint Research Programme „Uses of the Past”.
Kontakt dla mediów: