Komunikat o zamknięciu Biennale Warszawa dla zwiedzających i zmianie trybu działania instytucji
W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii informujemy, że Biennale Warszawa będzie niedostępne dla odwiedzających do odwołania. Oznacza to wstrzymanie wydarzeń z udziałem publiczności w siedzibie przy ul. Marszałkowskiej i przeformatowanie programu instytucji.
Sytuacja sprawia, że musimy zmienić zarówno dotychczasowy format działania naszej instytucji, jak i sam tryb pracy. Nasze planowane działania, mając na uwadze ich jakość, a także istotne dla nich tworzenie społeczności wokół tematu, wspólny namysł i działanie, jesteśmy zmuszeni przełożyć lub zupełnie przeformułować. Chcemy testować możliwości naszej publicznej obecności przy pomocy formatów sieciowych. Obecna i planowana wystawa, „Rasa i las” oraz „Zakopane słońce”, zyskają swoje cyfrowe rozwinięcia w postaci dokumentów sieciowych. Zanim będziemy mogli wrócić do zajęć w ramach cykli warsztatowych i seminaryjnych („Ekonomie przyszłości”, „Jak rozmawiać o kryzysie klimatycznym?”, „Plebs, dobra wspólne i alternatywy dla kapitalizmu”, „Społeczna Szkoła Antykapitalizmu”), pracować będziemy w grupach roboczych w sieci ze specjalnie skonstruowanym programem. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco będziemy informować o zmianach, nowych propozycjach i formatach nowych wydarzeń.
Z drugiej strony pandemia uwypukla tematy, którymi zajmowaliśmy się dotychczas i które stały u podstaw programu Biennale Warszawa: obnażanie kryzysów systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych czy ekologicznych i szukanie dla nich alternatywy. Chcemy kontynuować tę debatę, biorąc pod uwagę fakt, w jak istotny sposób nasza perspektywa zostaje zmieniona przez epidemię COVID-19. Już wkrótce tekstem Jana J. Zygmuntowskiego „Dekada regeneracji. Jak pokonaliśmy koronawirusa i kryzys kapitalizmu” zainaugurujemy nowy projekt, którego celem jest zarówno opis doświadczenia różnych grup społecznych w czasach pandemii, jak i próba zaprojektowania koniecznej zmiany. Wypracowane idee będziemy przenosić na praktykę artystyczną i aktywistyczną Biennale Warszawa.