Justyna Sobczyk
Twórczyni warszawskiego Teatru 21, pedagożka teatru, reżyserka, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademię Teatralną w Warszawie oraz Universität der Künste w Berlinie- wydział pedagogiki teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizacji DAAD. Absolwentka programów Szkoły Liderów: „Dwa sektory, jedna wizja” oraz Laboratorium Innowacji Liderskich. Tutorka innowacyjnych projektów w programie Generator Innowacji w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”.
Od 15 lat związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Od 2005 roku z zaangażowaniem i pasją działa na rzecz pedagogiki teatru. Od 2014 roku z ramienia Instytutu Teatralnego współkieruje dwuletnimi studiami podyplomowymi Pedagogika Teatru, które realizowane są w partnerskiej współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Poza Teatrem 21 wyreżyserowała również: „Teatralny Plac zabaw Jana Dormana” w Instytucie Teatralnym (2012), „Ciało Pedagogiczne” (współpraca Instytutu Teatralnego oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń, 2015) „Ojczyzna” w Teatrze Polskim w Poznaniu (2016), „Szewcy” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (2017), „Superspektakl” (Teatr Powszechny, 2017), „Wróg – instrukcja obsługi” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 2018), „Mur” (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2019).
Kuratorka projektu Szkoła Empatii Stosowanej w ramach projektu Biennale Warszawa „Przestrzeń bez końca” (2019).
Od stycznia 2020 współkieruje Centrum Sztuki Włączającej, powołanej przez Teatr 21 społecznej instytucji kultury, dedykowanej sztuce osób z niepełnosprawnościami oraz edukacji włączającej.
Laureatka nagród indywidulanych: „Kamyka Puzyny” przyznawanego przez miesięcznik „Dialog” i Instytut Książki (2016) za działalność teatralną i pedagogiczną, łączącą sztukę ze społecznym zaangażowaniem oraz nagrody „Wdechy”, wręczanej przez magazyn „Co Jest Grane 24” w kategorii Człowiek Roku.
Wraz z Teatr 21 nominowana do nagrody Paszporty „Polityki” w kategorii Teatr (wyniki 26 stycznia 2021).
Zrealizowane poza obszarem teatru kursy:
Compassion CBLC / Mindfulnes Based Living Course – certyfikowany przez Mindfulness Association Polska 9-tygodniowy kurs medytacji 2. stopnia, 2021
MBSR Mindfulness Based Stress Reduction – 8-tygodniowy kurs medytacji w Polskim Instytucie Mindfulness, 2020
NVC w życiu i w rodzinie – 6-tygodniowy kurs Nonviolent Communication, 2019