Dobra wspólne czy wspólnotowe – czy potrafimy o nie zadbać w XXI wieku?
Wykład: dr Zofia Łapniewska (UJ), prowadzenie: Przemysław Wielgosz (LMD-PL)
Wspólne dobra materialne i niematerialne, od których zależne jest nasze przetrwanie i jakość życia, choć tak istotne, przez dziesiątki lat były pomijane przez ekonomistów. Elinor Ostrom, laureatka Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych w 2009 roku, swoje pierwsze badania poświęciła podziemnym zbiornikom wodnym, a kolejne – wielu dzielonym zasobom naturalnym, wokół których organizowały się lokalne społeczności. Dziś, gdy przestrzeń wokół nas się kurczy, dostrzegamy zagrożenie tych dóbr, zarówno walcząc z wycinką puszczy, jak i developerem czyhającym na nasz park czy inne tereny zielone. Widzimy je także w instytutach badawczych i uniwersytetach, gdzie wytworzona kolektywnie wiedza zagrożona jest prywatyzacją przez wielkie korporacje. To samo zjawisko dotyczy od dłuższego czasu dziedzictwa kulturalnego. Dobra wspólne stały się łakomym kąskiem dla pogrążonego w kryzysie kapitalizmu, a sytuacja ta paradoksalnie uświadamia nam, że ich zachowanie stanowi fundament każdego społeczeństwa. Ale obok obrony już istniejących zasobów dóbr wspólnych, możemy je także tworzyć sami – budując farmy miejskie czy włączając się w gospodarkę cyrkularną. Jak mogłyby wyglądać miasta XXI wieku, gdybyśmy aktywnie je kształtowali wykorzystując dostępne narzędzia (np. budżety partycypacyjne)? Czego uczy nas pandemia COVID-19 i o co powinniśmy w szczególności zadbać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć, bazując na przykładach z całego świata i projekcjach w przyszłość.
Informacje
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biennale Warszawa przy ul Marszałkowskiej 34/50 (MA3450). Udział jest bezpłatny, ale obowiązują limit miejsc i wcześniejsze zapisy (do 17.09.2020). Zapraszamy chętnych i chętne do rejestrowania się przez formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej. Prosimy o krótkie uzasadnienie (do 1000 znaków ze spacjami), na podstawie którego wyłonimy uczestniczki i uczestników, o czym poinformujemy mailowo.
Z uwagi na reżim pandemiczny liczba miejsc jest mocno ograniczona. Prosimy więc o zapisy tylko te osoby, które na pewno przybędą. Dziękujemy.
Spotkanie jak i dyskusja po nim będą nagrywane.
Przewidziana jest transmisja online na naszych kanałach YouTube i Facebook.
Bezpiecznie w Biennale
Cieszymy się, że chcesz nas odwiedzić. Komfort i bezpieczeństwo naszych widzów oraz pracowników są dla nas ważne.
Co możesz zrobić?
Zakryj nos i usta. Zastosuj środki bezpieczeństwa osobistego (maseczka, chusta lub przyłbica). Jeżeli zapomniałeś wziąć ze sobą, udostępnimy Ci maseczkę jednorazowego użytku.
Zdezynfekuj ręce przed wejściem.
Zmierz temperaturę. Jeżeli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, możesz zmierzyć u nas temperaturę elektronicznym termometrem.
Zachowaj bezpieczną odległość. Zwróć uwagę, czy dystans pomiędzy innym uczestnikami i uczestniczkami lub Promotorem / Promotorką a Tobą jest większy niż 1,5 metra.
Zastosuj się do limitu osób przebywających w tym samym czasie w przestrzeni.
Zostaw oświadczenie o stanie swojego zdrowia z danymi kontaktowymi w celu przeciwdziałania epidemii i możliwości współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
Wypełnij ankietę. Pomoże nam ona dostosować Biennale do Twoich potrzeb.
Co robimy dla Ciebie?
Zapewniamy środki ochrony. Płyn do dezynfekcji dostępny jest na każdym z pięter. W razie potrzeby udostępniamy jednorazową maseczkę ochronną.
Dezynfekujemy i wietrzymy regularnie przestrzeń.
Mierzymy temperaturę sobie przed rozpoczęciem pracy.
Wprowadziliśmy limit osób. Równocześnie w przestrzeni może przebywać 15 widzów.
Wyłączyliśmy z użycia szatnię oraz kącik kawowo-herbaciany.
Data | Czas | Tytuł | Miejsce | Wstęp |
---|---|---|---|---|
22 września 2020
, 18:00
|
18:00 |
Dobra wspólne czy wspólnotowe – czy potrafimy o nie zadbać w XXI wieku? |
Biennale Warszawa ul. Marszałkowska 34/50 (MA3450) |
Zapisy zamknięte |