Jaka woda?
Autorka projektu: Małgorzata Owczarska
Co to jest woda? Jak ją traktujemy? Jaka będzie nasza przyszłość z nią związana?
Gdy wybuchła epidemia, trwała już susza, stworzyła się pewna synergia kryzysów. Susza nie nadeszła gwałtownie. Od lat specjaliści alarmowali o pogarszającej się sytuacji wodnej. W kwietniu spod stóp podnosił się pył. W czerwcu lunęło, zalało, strażacy się uwijali, a gminy powoływały sztaby kryzysowe. Mimo to, wiele regionów nadal zagrożonych jest suszą.
Dlaczego zastanawiamy się nad wodą, jedynie kiedy doskwiera jej brak lub nadmiar? Jak myślimy o wodzie, jak o niej mówimy, jak traktujemy, czym ona dla nas jest, co od niej zależy? Czy jej obecność nie stała się nazbyt oczywista i niedostrzegalna, jak „woda w kranie”? Jesteśmy wodą, pijemy wodę, zarządzamy wodą, konsumujemy, pływamy, podlewamy rośliny. Jeździmy do wód, ale wciąż brzmi w uszach „schowaj się przed deszczem i wyjdź z tej kałuży, bo się przeziębisz!”. Odprowadzamy wodę, doprowadzamy wodę, meliorujemy, retencjonujemy, nawadniamy, odwadniamy, nie jesteśmy w stanie „ujarzmić żywiołu”. Niezwykle to zagmatwane i sprzeczne. Woda – eliksir życia, woda – prawo człowieka, woda – zasób: każda definicja jest brzemienna w skutki i jakże nieostra. Być może wynika to z samego charakteru wody, jak łatwo przesiąka, płynie, zmienia stany skupienia i przenika różne kategorie. Bo jak mówi Andrea Ballestero, woda jest transsubstancją.
Sposoby, w jakich myślimy o wodzie i jakie mamy z nią relacje, nie są jedynie kwestiami technicznymi, ale, domagającą się od dawna namysłu, problematyką kulturową. Warto na wodę popatrzyć z perspektywy antropologicznej, jako na transsubstancję właśnie.
Powyższe pytania Małgorzata Owczarska, autorka projektu, zadaje kobietom, które zajmują się wodą: m.in. fizyczce, rolniczce, inżynierce, ratowniczce morskiej czy starszej z ludu Algonquin. Nagrane wywiady są sukcesywnie publikowane. Liczymy na dołączenie materiałów od publiczności. W ten sposób powstanie kolaż różnych opowieści o wodzie, który będzie punktem wyjścia do szerszej nad nią refleksji.
Zapraszamy Cię do dyskusji.
Razem z nadesłaniem materiału wyrażają Państwo zgodę na publikowanie materiału we wszystkich technologiach i mediach oraz na używanie go do celów badawczych, popularyzatorskich, informacyjnych i wystawienniczych przez Biennale Warszawa i autorkę projektu Małgorzatę Owczarską. Wyrażają tym samym Państwo zgodę na używanie swojego wizerunku przez Biennale Warszawa i autorkę rezydencji do wyżej wymienionych celów.
Podziel się swoim doświadczeniem wody. Nieważne, czy pracujesz w wodociągach, myjesz dłonie, cierpisz z powodu suszy, pomagasz powodzianom, lubisz przechadzki nad rzeką, czy może nurkujesz na bezdechu. Chodzi o twoje doświadczenie wody, twój wodny świat – codzienny albo, przeciwnie, nieoczywisty. Do końca lipca wypełnij krótką ankietę i za pomocą formularza prześlij zdjęcie, filmik, tekst lub komentarz. Nadesłane materiały posłużą do celów badawczych, a wybrane zostaną opublikowane.
„Jaka woda” to akcja w ramach rezydencji „COVID-19. Jaki świat po pandemii?”.
Wywiady
Rozmowa z dr Aleksandra Kardaś
Rozmowa z Babcią Nancy Andry
Rozmowa z Agnieszka Makowską
część 1.
część 2.
Rozmowa z dr hab. Iwoną Wagner
Rozmowa z Iwoną Kołodziejską
Rozmowa z Iloną Biedroń
Rozmówczynie