HIVstorie: Żywe polityki
Wystawa trwa od 31 stycznia do 1 marca 2020
Wystawa w Biennale Warszawa (MA3450) przy ul. Marszałkowskiej 34/50
W jaki sposób polityki łączą się z biografiami, aktywizmem i zaangażowaniem w przeciwdziałanie HIV/AIDS? Wystawa przedstawia różnorodne formy życia polityk HIV/AIDS z perspektyw wielu społeczności, krajów i regionów, w tym Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, i z poziomu europejskiego. Skupia się na tym, w jaki sposób codzienne, indywidualne i kolektywne doświadczenia oraz polityki kształtują się nawzajem.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Europa jest jednym z dwóch obszarów z największym wskaźnikiem przyrostu zakażeń HIV, choć ich skala różnicuje się w zależności od społeczności i regionów. W odpowiedzi na epidemię podejmowane są różnorodne formy samoorganizacji osób żyjących z HIV i szczególnie narażonych na zakażenie. Wielość sposobów życia, aktywistycznych działań i polityk w zakresie HIV/AIDS pokazuje, że nie da się stworzyć spójnej historii walki z epidemią. Zamiast jednej dominującej opowieści prezentujemy wielość asynchronicznych i pełnych rozbieżności zmagań, które przyjmują unikalną ekspresję w różnych politycznych, prawnych i społecznych kontekstach. Wystawa HIVstorie obrazuje złożoną i twórczą, a czasem pełną wewnętrznych sprzeczności, dynamikę aktywizmu HIV/AIDS. Przedstawia ona także Europę jako całość historycznie zmienną, nieoczywistą w znaczeniu jej geografii oraz kwestionowaną społecznie i politycznie.
Wystawę tworzą różne narracje i materiały zbierane w trakcie trzyletniego projektu badawczego Aktywizm, obywatelstwo i zdrowie – rozwikływanie historii europejskich polityk HIV/AIDS (Disentangling European HIV/AIDS Policies: Activism, Citizenship and Health; EUROPACH). Analizuje on, w jaki sposób narracje o przeszłości wpływają na teraźniejszość i przyszłość epidemii. Badaczki i badacze z Krakowa, Warszawy, Londynu, Berlina i Bazylei, w partnerstwie z wieloma organizacjami społecznymi, gromadzili artefakty, materiały archiwalne i informacje o dziełach sztuki, a także prowadzili wywiady biograficzne z osobami żyjącymi z HIV, aktywistkami, polityczkami, urzędnikami i środowiskiem medycznym. Składające się na wystawę materiały nie wyczerpują wielości i złożoności biografii, sposobów doświadczania epidemii i form zaangażowania w walkę przeciw HIV/AIDS w Europie. Wszystkie wywiady przeprowadzone w ramach projektu dostępne są w Europejskim Archiwum HIV/AIDS (European HIV/AIDS Archive – EHAA).
Wystawa HIVstorie: Żywe polityki powstała na podstawie badań finansowanych przez sieć Humanities in the European Research Area w ramach programu 3rd Joint Research Programme „Uses of the Past”.
Wystawa pokazywana była po raz pierwszy w Schwules Museum w Berlinie jesienią 2019 roku (od 12 września do 11 listopada 2019).
Informacje
Wstęp wolny
HIVstorie: Żywe polityki
31.01—1.03.2020
poniedziałek: nieczynne
wtorek – niedziela: 12.00–20.00
Otwarcie: 31.01.2020, godz. 20:00
Organizatorzy: Biennale Warszawa Instytucja Kultury m.st. Warszawy, EUROPACH, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zespół kuratorski: Zülfukar Çetin, Agata Dziuban, Friederike Faust, Emily Jay Nicholls, Noora Oertel, Todd Sekuler, Justyna Struzik, Alper Turan
Projekt wystawy: Valerie Assman
Produkcja wystawy: Biennale Warszawa
Montaż wystawy: Krzysztof Krawczyński, Antoni Rylke
Projekt graficzny: Lidia Wilkosz
Współpraca: Beate Binder, Peter-Paul Bänziger, Martin Lengwiler, Marsha Rosengarten
Dofinansowanie: HERA Knowledge Exchange and Impact Award
Patroni medialni: TOK FM, Le Monde Diplomatique, Notes Na 6 Tygodni
Organizacje partnerskie:
ACT UP Oral History Project
AIDS Action EUROPE
Deutsche AIDS-Hilfe, Niemcy
European African Treatment Advocates Network (EATAN)
Europe and Central Asia Union of People Living with HIV (ECUO)
European AIDS Treatment Group (EATG)
European Network of People Who Use Drugs (EuroNPUD)
Hydra, Niemcy
İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), Turcja
International Committee on the Rights of Sex Workers in Europe (ICRSE)
Justri, Wielka Brytania
Kaos GL, Turcja
National AIDS Trust, Wielka Brytania
Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği (Pink Life LGBTT Solidarity Association), Turcja
Positiv Living Assoziation, Turcja
Pozitif-iz, Turcja
SIEĆ PLUS, Polska
Społeczny Komitet ds. AIDS, Polska
Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Polska