Rezydentki i rezydenci
Rezydencje online
„COVID-19. Jaki świat po pandemii?”
Podczas miesięcznych rezydencji online „COVID-19. Jaki świat po pandemii?” 15 rezydentów i rezydentek współpracuje z zespołem merytorycznym Biennale Warszawa. Rezydencje online to płaszczyzna wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących artystycznych i społeczno-politycznych kontekstów ich pracy i badań, a także rozmowy na temat alternatywnych modeli ekonomicznych, społecznych, politycznych, ekologicznych, edukacyjnych i kulturowych, które mogłyby zostać wprowadzone po pandemii COVID-19. Rezydencja nie ma charakteru produkcyjnego, jednak niektóre z zainicjowanych działań – pomysłów wypracowanych podczas rezydencji – mogą być kontynuowane i rozwijane w ramach programu Biennale Warszawa.
.
Beniamin Bukowski
rezydencja na przełomie czerwca i lipca 2020
Katarzyna Kalwat
rezydencja na przełomie czerwca i lipca 2020
Ideą wspólnej rezydencji Beniamina Bukowskiego i Katarzyny Kalwat jest stworzenie projektu badawczego obserwującego zmiany funkcjonowania języka na skutek epidemii koronawirusa. Założeniem jest to, że struktura języka odzwierciedla rzeczywistość, w której się znajdujemy. Beniamin i Katarzyną chcą badać język strachu i język przyzwolenia na strach. Fascynuje ich zarówno performatyka dyskursywna podczas debat telewizyjnych (wystąpienia naukowe, język dziennikarstwa, wystąpienia medialne polityków), ale także „zwyczajny” język codzienności, który – nasączony przekazem medialnym – staje się emanacją nowopowstającego słownika. Interesuje ich zintensyfikowanie sposobu, w jaki media społecznościowe kształtują nie tylko nasz obraz świata, ale codzienne funkcjonowanie i język.
.
Julia Holewińska
rezydencja w listopadzie 2020
Tomasz Szerszeń
rezydencja w listopadzie 2020
W ramach wspólnej rezydencji Julia Holewińska i Tomasz Szerszeń zajmować się będą badaniem nowych form utopii artystycznych i życia kolektywnego, w których sztuka łączy się z ekonomią, architekturą i polityką. Punktem wyjścia będą dla nich, wywodzące się z Ameryki Łacińskiej, lewicowe i dekolonialne formy praktyk i teorii artystycznych, filozoficznych i aktywistycznych.